یاقوت سرخ
 

 

 

اسم یاقوت سرخ از کلمه لاتین روبئوس RUBEUS  به معنای سرخ و واژه مترادف کبود سفیر SAPPHIRE  به معنای آبی در زبان یونانی است.حدود 1800 میلادی یاقوت سرخ و کبود را جزء کانی هایی از گروه کروندم CORUNDUM  شناسایی کردند. فلز رنگ ساز در یاقوت سرخ کروم است و سایه های قهوهای موجود در رنگ بعضی یاقوت های سرخ به علت وجود مقدار بسیار کمی فلزآهن در ترکیبات شیمیایی آن است.بهترین رنگ در یاقوت سرخ قرمز خالص با سایه های آبی رنگ می باشد، که معروف به « خون کبوتری » است.یاقوت سرخ نتراشیده ی مات بدون درخشش و دارای جلای روغنی است، ولی پس از تراش درخشش آن ممکن است به اندازه برلیان نیز برسد.پس از الماس یاقوت سرخ سخت تریم جواهر محسوب می شود.تکه های یاقوت سرخ درشت بندرت یافت شده است و یاقوت همیشه با کانی هایی مانند یاقوت کبود توپاز، تورمالین همراه می باشد.هیچ ضابطه ای برای مشخص کردن یاقوت سرخ از یاقوت کبود وجود نداردو به همین دلیل به سنگ های قرمز روشن، صورتی یا بنفش نیز معمولا با واژه یاقوت کبود خوانده می شود.عنصر رنگ دهنده در یاقوت کبود آهن و تیتانیوم است و در انواع بنفش رنگ وانادیوم است.بهترین رنگ در یاقوت کبود آبی گل ذرتی خالص می باشد. ذخایر اصلی یاقوت در برمه، تایلند، سریلانکا، تانزانیا است.معادن مهم یاقوت کبود امروزه در قاره استرلیا و سیرلانکا و تایلند می باشد.

 

 

 

 

در سال 1966 میلادی بزرکترین کریستال یاقوت کبود « ستاره » در برمه کشف شد. بلورهای درشت یاقوت کبود بسیار کمیاب بوده و گاهی مانند الماس های مشهور جهان شهرت یافته ونامگذاری شده است مانند ستاره هند که بزرکترین یاقوت کبود و ستارهای تراش داده شده است که در موزه علوم طبیعی نیویورک نگهداری می شود. یاقوت سرخ از گرانبها ترین یاقوت ها بشمار می رود که نسبتا درشت تر از بلورهای الماس هم اندازه خود است. بزرگترین یاقوت سرخ در برمه کشف شد که در برش و تراش به 3 قسمت تقسیم شده است.

 

درشت ترین یاقوت های سرخ و مشهور

 

یاقوت سرخ ادوارد در موزه علوم طبیعی لندن

یاقوت سرخ ستاره ریوز در موزهاسمیت سونین در آمریکا

یاقوت سرخ لانگ در موزه علوم طبیعی نیویورک

یاقوت سرخ صلح که به علت تقارن کشف آن (1919) با پایان جنگ جهانی اول به اسم یاقوت سرخ صلح نامگذاری شده است.

با پیشرفت تکنولوژی یاقوت های کبود مصنوعی نیز به بازار آمده که خواص مشابه به بلورهای یاقوت کبود طبیعی را دارد.

 

تاثیرات شگرف و خاصیت شفا بخشی آن

 

یاقوت کبود توسط ارتعاشات نورانی اش می تواند نیروی تولید کند تا سلولهای پوست، مو و ناخن ها اصلاح و ترمیم کندو از ریزش موها و طاسی می کاهد

به بیماریهای که از اعصاب نشات می گیرد یاری می رساند. درد های عصبی مانند درد عصب ، درد رماتیسمس ،سر درد های شدید، نقرص یا بیماریهای مفصلی و درد های ناشی از آن ،قولنج، سوزش معده، ناراحتی های عمل، جراحی و دردهای سخت از جراحت های خطرناک را درمان می کند.تورم ها، زخم ها و خونریزی ها در نتیجه استفاده از یاقوت کبود کاهش می یابد.

برای ناراحتی های مزمن گوشی، فکی، سینوس های پیشانی و بطن ها موثر است. چشم ها و بینایی را تقویت می کند،برای آرام کردن عصبانیت، مبارزه بر علیه بی خوابی، سرگیجه و تعریق بیش از حد استفاده می شود .

به کسانی که یاقوت کبود را همراه خود دارند، درک و فهم روشنی می دهد وآنها را در برابر خشم و بی صبری حمایت می کند. گاهی اوقات یاقوت کبود را« سنگ خردمندان » نیز معرفی می کند. کبود مستقلا دارای انرژی خاص و مربوط به خود است و به صاحب آن انرژی مثبت تقویت کننده می دهد. گاهی اوقات یاقوت کبود را« سنگ خردمندان » نیز معرفی می کند.

یاقوت کبود سنگ واقعیت ،وفاداری، عقل و خرد است.

 

 

بر گرفته از ماهنامه بین المللی گشت و گذار

 

|+| نوشته شده توسط ستاره در چهارشنبه ۱۳۸۵/۰۶/۱۵  |
 
 
بالا